29.12.2009

Závěr sezóny (YK)

Závěr sezóny patří slavnostnímu vyhlášení „Mistrů ČR“ ve všech motocyklových disciplínách, které vyhlašuje Federace Motocyklového Sportu Autoklubu ČR. Letos se opět konalo v Praze,v příjemném prostředí hotelu TOP.

11.11.2009

Koncem roku šrotu trochu

Dragstery jsou extrémní disciplína s extrémními výkony, ale také destrukcemi všeho druhu. A není divu, vždyť motory disponují tisícovkami koní a namáhání materiálů je na samé hranici únosnosti.

10.10.2009

¼ mílová rekapitulace

Už v minulém čísle několikrát zazněla zmínka o konci sezóny a při pohledu z okna nezbývá než si přiznat, že je to tak. V podzimních plískanicích, teplotách sotva nad nulou a všudypřítomném spadaném listí nezahlédnete na letišti dragster ani kdyby jste se na nudličky nakrájeli. Leda že by nějaký šílenec ještě na poslední chvíli testoval své pokusy.

01.09.2009

Drag Day Finals

Zazvonil zvonec a mistráku je konec. Jo jo, už je to tak, Mistrovství České republiky dragsterů má za sebou další úspěšný ročník. Všechno to začalo na letišti v Hoškovicích a po čtyřech měsících se kruh uzavřel, aby se na kvalitní hoškovické trati rozhodlo o přísunu posledních bodů do konečného zúčtování.

22.08.2009

NitrolympX Hockenheim - 2

Nitrolympx je bez diskusí jedním z největších dragsterových závodů a dokazuje nám to už 24 sezón. Doufejme, že i do budoucna se na tom nic nezmění. Ten, kdo si přičichne k vůni spáleného nitromethanu a pneumatik bude mít srpnové datum tohoto svátku tlustě zakroužkované. Už nic vás nezbaví závislosti a nezastaví před pravidelnou dávkou.

21.08.2009

NitrolympX Hockenheim - 1

Závodní okruh Hockenheimring se všemi jeho zatáčkami zná asi každý milovník motorismu, ale sytě černou dráhu začínající v poslední zatáčce před cílovou rovinkou zaregistroval málo kdo. Už 24 sezón se zde sjíždějí dragsteroví nadšenci, aby potrápili svoje stroje na speciálním ¼ míle dlouhém dragstripu.

20.08.2009

NitrolympX Hockenheim

Srpen patří mezi nejoblíbenější měsíce a důvodů je hned několik. Tak hlavně srpen je měsíc dovolených, člověk vypadne z kolotoče shonu a to je paráda, když už je v práci, tak telefon zvoní jen sporadicky a co hlavně? Hlavně na nás, dragsterové příznivce a nadšence, čeká svátek s nitromethanovým aroma – NitrolympX Hockenheim.

11.07.2009

XXI. Grand National Luckau 1

V průběhu zimy jsme si řekli o něco málo o dragsterových pojmech, představili si základní třídy od těch nejslabších až po super nadupané Top Fuel Dragstery a nezbývá než přejít k praxi. Skvělou příležitostí pro kontakt se speciálně upravenými stroji a prověření nabyté teorie byl mezinárodní závod v Luckau.

10.07.2009

XXI. Grand National Luckau

Rok utekl jako voda a dlouho očekávaný prodloužený červencový víkend byl tu. Letos na mě nečekala tak těžká volba jako vloni mezi tradičním a oblíbeným Maďarskem a závodem v Luckau, který byl blízko a lákal pestrým startovním polem. Jo jo, letos bylo dávno dopředu rozhodnuto a v pátek odpoledne jsem vyrážel po D8 směrem na Drážďany a Berlín.

21.06.2009

Dragsterové opáčko

Články o dragsterech se v Motoráji objevují už od doby, kdy se psal ručně a fotky do něho lepily. Trošku přeháním, ale chci jenom říct, že je to už hodně let. Jako dragstery jsme mívali lepší pozici, teď musíme být skromnější, ale s texty jsme se dostali tak daleko, že jezdce oslovujeme křestními jmény a to že každý zná na čem kdo jezdí se bere jako samozřejmost. Neměli bychom při tom zapomínat, že ne všichni čtou Motoráj od jeho vzniku a nebo že každý je odjakživa zapáleným dragstermaniakem a občas se vrátit k základním informacím. Pokusím se to napravit.

21.06.2009

První jarní

Konečně je to tady, ta zima se zdála nekonečná. Nová sezóna klepe na dveře a jak jednou trefně poznamenal ve svém textu Michal Ponca draci vylézají z děr. Poprvé byla tato monstra k vidění na výstavě Motocykl v Holešovicích a po druhé na testovacím dni v Hoškovicích na letišti

21.06.2009

Dragsterové minimum

Už několikrát jste měli možnost se na stránkách časopisu setkat s články o dragsterech, monstrech s neuvěřitelným zrychlením, popisující strhující atmosféru na závodech. Shodli jsme se, že tyto stroje překypující výkonem, hightech technologiemi a úchvatným lakem by měli být nedílnou součástí Chrom a plameny. Na úvod jsme si pro vás připravili stručné seznámení s touto disciplínou a základními pojmy, se kterými se můžete setkat i na závodech u nás.

21.06.2009

Na co mám

Trefná otázka v tuto chvíli neznamená jak jsem na tom s penězi, i když to s tématem úzce souvisí, ale do jaké třídy se přihlásit. Každý, kdo už doma stroj snů má a nebo se ho hodlá teprve postavit by si měl nejdříve položit zcela zásadní otázku:“Čeho chci dosáhnout a v jaké kategorii“. Můžu být hvězdou privát sprintu s naleštěnou károu a nebo být na řvoucím monstru dragsterovým závodníkem.

21.06.2009

Špička ledovce

V předcházejících dílech jsme si představili dragstery jako takové a kategorie nám nejbližší, ale aby bylo naše povídání kompletní zbývají nám monstra nejnadupanější, typická pro tento sport svojí konstrukcí a brutálním výkonem motorů. Nic na světě se spalovacím motorem neakceleruje rychleji než Top Fuel Dragster.

21.06.2009

18. Drag Day

První závod vždycky vzbuzuje rozporuplné pocity, protože se na něj každý těší a přitom má obavy jak to všechno dopadne. Není možné ho brát jako zahřívací a nebo přípravný, protože i tady se rozdají bodíky, které by v celkovém počítání mohly chybět. Ačkoliv se zima pokaždé zdá dlouhá najdou se tací, kteří první závod nestihnou, protože motorka nefunguje jak má nebo nedorazily objednané díly a nebo slíbené peníze.