31.12.2010

Jubilejní Nitrolympx

Jak se stane ze závodu legenda? Těžko říct, ale určitě musí být kvalitní, navštěvovaný, dobře jezdecky obsazený, velkolepý a rozhodně musí nějakou dobu tyhle kvality potvrzovat. Tak to všechno Nitrolympx v Hockenheimu splňuje. Letos závody na „Rico Anthes Quatermile“ oslavily 25. výročí a účast byla možná až moc velká.

31.12.2010

Kosa jako z nosa

Trošku jsem se podivoval nad datumem posledního závodu českého mistráku navíc na Slovensku a na trati, na které jsme nikdo z nás nestartoval. Ale body jsou body a v boji o titul se nesmělo nic ponechat náhodě. To by tak hrálo, takže jsme se sbalili a vyrazili do neznáma směr východní hranice.

31.12.2010

Na střeše na Šestce

Způsobů jak si zvýšit hladinu adrenalinu je spousta a dragstery jsou jedním z nich, a velmi osvědčeným. Sériová auta a motorky, potom lehce natuněné stroje, dál Modified třídy a nakonec královské Top Fuel Dragstery. Co víc může trumfnout monstra s výkonem 6500 koní akcelerující z 0 na 500 km/h za 4,8 sec? Možná dragstery startující systémem „4 wide“ (čtyři najednou) nebo závody na písku.

31.12.2010

Projekty „X“

Stejně je to zvláštní disciplína tyhle dragstery, vždyť rozdíl mezi časem stráveným vývojem a údržbou a požitkem z jízdy je asi největší ze všech známých motoristických sportů. Stroje jsou extrémně výkonné, tvarově bizardní a jako by toho nebylo dost objevují se mezi nimi nepochopitelné konstrukce využívající nejroztodivnější tvary a pohonné jednotky, aby zaujali diváky a vyvinuli maximální akceleraci. Říkejme jim projekty X, které pro letošek nahradili přehlídku šrotu a kreší.

31.12.2010

Pod plným plynem

Některé akce proběhnou a neštěkne po nich pes, za to některé se zaryjí hluboko pod kůži a vzpomínky jsou pořád jako živé. Mezi takové podniky bezesporu patří dragsterový svátek Nitrolympx Hockenheim. O to víc, když se jednalo o 25. výročí od prvního závodu na německém Hockeheimringu a není proto od věci mluvit o legendárním závodu ve zrychlení. Oprávněně si do titulku dávají „Home Of Speed“.

08.08.2010

Drag Euro Games

Predators - všude tam, kde se vesmírní lovci objeví, rozpoutají doslova peklo a něco podobného se povedlo Predators z Jižních Čech. Na letišti v Bechyni také rozpoutali peklo, ale plné adrenalinu, dýmu ze spálených pneumatik a benzínu v rámci akce, která neměla v Česku obdoby. V polovině července se totiž konal první roční závodu Dragster EuroGames – Grand National.

08.08.2010

Evropa v Hoškovicích

Jestli někdo z vás ujíždí na monstrózních stavbách a maximálně nadupaných motorech, tak si postupně najde cestu k dragsterům. Je to disciplína plná adrenalinu a opravdového extrémního stavitelství a kutilství. U nás neexistuje nic, žádná disciplína, která by skloubila technické lahůdky a brutální výkon na hranici únosnosti materiálu.

31.05.2010

Test & Tune Bechyně

Vidlicový osmiválec vytočený do startovacího omezovače na 4500 otáček masíruje bubínky v uších a vibrace prostupují celým tělem. Po rozsvícení zeleného světla na startovacím stromečku osmset koní trhne autem a emoce se ještě umocňují. S mrazením v zádech přihlížejících mizí sympatické Chevy Camaro k čtvrtmíli vzdálenému cíli. Po pár vteřinách zůstal prostor startu zaplněn pouze oblakem ze spáleného benzínu a gumy a na světelné tabuli naskakovaly hodnoty maximální rychlosti a času.

30.05.2010

Test & Tune Bechyně

A je to tady. S příchodem jara se začíná rozjíždět dragsterový kolotoč, který se zastaví až po nějakém půl roce závodění. Za tu dobu budou propáleny tisíce litrů paliva a zničeny stovky pneumatik. Všichni se po dlouhé zimě těšili na první závody v Hoškovicích, ale letos poprvé byl dragsterový fanda uvržen do nelehké situace. Musel volit.

29.05.2010

Tradice za každou cenu

Letošní zima byla nad míru depresivní, všude spousty sněhu a pořád zataženo. Nebylo divu, že při prvních jarních teplotách to začalo na silnicích bzučet a v kalendáři se připomenula poznámka „Výstava motocykl“. Jasná zpráva, už se těším a hledám volný termín mezi čtvrtkem a nedělí, abych vyrazil potěšit oko a duši.

28.05.2010

Super streetový střelec

Dragstery si u nás získávají stále více příznivců a není se co divit. Přímo raketovou rychlostí roste úroveň jednotlivých tříd, zejména těch, které mají návaznost na okolní dragsterovou Evropu. Každý, kdo se tomuto adrenalinovému sportu jen trošku věnuje, tak musel postřehnout zvýšenou prestiž třídy modifikovaných streetů.