30.12.2008

Jaká vlastně byla

Řeč nemůže být o ničem jiném než o výstavě Motocykl 2002 z pohledu jednoho nezávislého nadšence.

30.12.2008

Až se jaro zeptá

Zima na příznivce motoristického sportu, zejména dragsterů, může působit dojmem nicnedělání a odpočinku, ale opak je pravdou. V dílnách a garážích se pilně staví, upravují a dolaďují speciály na novou sezónu. Jestliže loňská sezóna byla z pohledu nových strojů vyjímečná, tak ta letošní se tváří, že bude ještě vyjímečnější. Nové přírůstky o sobě dávají vědět do tříd Modi Twin, Modi Four, Dragster 600 a samozřejmě nesmíme zapomenout na královskou třídu Competition. Ale asi daleko zajímavější bude pár konkrétních případů.

30.12.2008

Zmoklá premiéra

Po dlouhém zimním očekávání konečně přišel den “D” a tím byly první závody letošního seriálu MČR Dragsterů, kde jinde než v Plešnici u Plzně. Na né příliš dlouhém a né příliš rovném letišti, ale s dobrou partou organizátorů byla pro několik stovek adrenalinu chtivých nadšenců připravena ta pravá podívaná v podobě sprintu na 1/8 míle.

30.12.2008

Blýskání na lepší časy

Týden po brněnské Dragster Mánii seriál MČR Dragsterů pokračoval 3. závodem na vojenském letišti v Pardubicích. Závodům přecházelo páteční běsnění přírodních živlů, ale naštěstí neměly vliv na kvalitu trati a ani na počet závodníků, snad jen způsobily slabší účast v diváckých řadách. V sobotu už byla obloha vymetená a bylo zaděláno na pořádný pařák. Depo se postupně plnilo a objevili se tváře, které si teprve teď odbývaly letošní závodnickou premiéru, mezi které patřil třeba Vláďa Kuna, Michal a Radek nebo Petr Bernát.

30.12.2008

Země dragsterům zaslíbená

Ten kdo vážil cestu do maďarského Kunmadarasu, rozhodně neprohloupil. Po přetrpěných sedmistech kilometrech na účastníky čekalo bývalé vojenské letiště o rozloze 700 ha, s 64 ůly, ale hlavně s perfektní betonovou plochou dlouhou bezmála 2,5 km a širokou cca 60 m.

30.12.2008

Pohořelice

Závodem na pohořelické silnici se seriál MČR Dragsterů definitivně přehoupl do druhé půle. Zdejší povrch přidělává vrásky nejenom jezdcům, ale i jejich mechanikům, protože je poměrně dost kluzký. Optimální nastavení převodů, seřízení spojky a ohřev gumy je sázkou do loterie. Nejjednodušší to mají Custom Twiny, které přijedou na start a odfrčí jako by se nechumelilo. S přibývajícím výkonem přibývají také starosti, jak nejlépe koně z motoru přenést na asfalt a ke všemu všechny ještě ráno vystrašil vytrvalý deštík, který naštěstí po osmé ustal a mohlo se začít.

30.12.2008

25.výročídragsterů u nás

Dragstery v Čechách letos slaví 25.výročí a jsou mezi námi daleko povolanější, kteří by měli zavzpomínat a podělit se o informace popřípadě fotografie z "pravěku" této činnosti. Doufám, že tyto strohé informace budou brzy doplněny.

30.12.2008

Destrukční podnik

Na to, že byl konec srpna vyšlo na hoškovický závod fantastické počasí. Pořadatelé si pro svůj jubilejní 10. ročník nemohli přát lepší počasí slunce svítilo a srážky v nedohlednu. Protože se jednalo o mezinárodní klání proběhly technické přejímky už v pátek večer a po dohodě byli opozdilci odbaveni v sobotu ráno. Ale času nebylo na zbyt, jelikož program měl být zahájen už v osm hodin. Do jedenácti hodin se měli stihnout tři kvalifikace, pak byla pauza pro dorazivší motorkáře a v jednu měl být zahájen vlastní závod.

30.12.2008

Nitrolympics 2002

již 17 let se v německém Hockenheimu koná největší dragsterový svátek a show. Dříve závod mistrovství Evropy, ale poslední dva roky podnik funguje volný závod a přesto je zájem diváků rok od roku větší. Loni se na závody přišlo podívat během tří dní okolo 60 000 diváků.

30.12.2008

Ohlédnutí za sezónou

Dávám k diskusi pár subjektivních názorů na dění v uplynulé sezóně. Budu psát jen o některých třídách, protože některé jsem vůbec nestihl sledovat.Je strašná škoda, že třída Junior nám tak opadla co se počtu jezdců týká .Je to prostě tím, že děti současných aktivních jezdců mají děti buď ještě moc malé a nebo naopak už odrostlé. Snad nám brzy nějaké dorostou a začnou jezdit. S přílivem dětí z venčí se moc počítat nedá.Sleduji hlavně třídy speciálů a Modi, do kterých stejně všichni buďto přejdou nebo časem skončí. Sériovky raději objíždějí pouťáky, které jsou pro ně zajímavější jak z pohledu nákladů, tak cen. Je to bohužel daň za to, že někteří z nás chtějí reprezentovat v zahraničí a tudíž musí být pod hlavičkou AČR. S tím se asi nic udělat nedá.

30.12.2008

Zhodnocení a průběh sezóny

v kategorii "Modi Twin" očima KDF

Letošní sezóna pro můj tým Knebl Drag Factory nebyla jednoduchá. Moje obhajoba loňského mistrovského titulu na KDF Aprilii RSV, co nejlepší umístění nového jezdce týmu Romana Sixty a bezchybná funkce pro něj v Knebl Drag Factory postaveného stroje KDF Honda SP1, byly dost ambiciózní cíle. Hlavně při pohledu na sílící konkurenci na obdobně připravených strojích (Jaroslav Kubeš - Aprilia RSV a Max Mrázek - Suzuki TL). Na obou strojích týmu bylo použito plno nových komponentů. Například Lock Up, Air Schifter, elektronika pro náš tým vyvinutá u firmy IgniTech a na mé Aprilii také NOS systém poprvé v kategorii "Modi Twin" použitý.